DomovInformačné služby

Fakty o destinácii

Fakty o destinácii

Trnava bola prvým mestom na území dnešného Slovenska, ktorému uhorský kráľ Belo IV udelil v roku 1238 výsady slobodného kráľovského mesta. Už od staroveku bola významnou križovatkou obchodných ciest a neskôr miestom stretnutí uhorských kráľov. V 13. Storočí si mesto vybudovalo opevnenie na ploche takmer 60 hektárov. Historický význam Trnavy  narástol v 16.storočí  keď sa do sem presťahovalo ostrihomské arcibiskupstvo s kapitulou a  Trnava stala kultúrnym a náboženským centrom krajiny.
Dnes je trinásť historických kostolov  vyhľadávaným miestom turistov a spomienkou na jej bohatú históriu. Hoci je Trnava mesto s malým počtom obyvateľov (cca 70000), patrí stále k  mestám s najväčším významom na Slovensku aj vďaka strategickej polohe len 45 km od hlavného mesta Bratislavy a cca 100 km od hlavného mesta susedného Rakúska – Viedne.
Do mesta a jeho okolia sa v posledných rokov presunula výroba a služby veľkých renomovaných medzinárodných spoločností ako napr. Citroën Slovakia, PSA Peugeot, Samsung Electoronics LCD Slovakia.
Pre záujemcov o štúdium na vysokej škole Trnava ponúka možnosť študovať na Slovenskej technickej univerzite, Trnavskej univerzite, či Univerzite sv. Cyrila a sv. Metoda.
Okolie
V okolí Trnavy sa nájde veľa turistických atrakcií. Hotel Inka v prípade potreby vie zabezpečiť dopravu a školených sprievodcov pre skupiny turistov, ktorí majú záujem urobiť si výlet a spoznať pekné miesta v okolí.

Trnava, prvé privilegované kráľovské mesto na Slovensku, patrí ešte stále k neobjaveným cestovateľským pokladom. Atmosféra starobylých uličiek, unikátne sakrálne pamiatky „Malého Ríma“ a všade prítomný genius loci slávneho stredoveku dodávajú mestu špecifický charakter.

Trnava bola prvým mestom na území dnešného Slovenska, ktorému uhorský kráľ Belo IV udelil v roku 1238 výsady slobodného kráľovského mesta. Už od staroveku bola významnou križovatkou obchodných ciest a neskôr miestom stretnutí uhorských kráľov. V 13. Storočí si mesto vybudovalo opevnenie na ploche takmer 60 hektárov. Historický význam Trnavy narástol v 16.storočí, keď sa do sem presťahovalo ostrihomské arcibiskupstvo s kapitulou a Trnava stala kultúrnym a náboženským centrom krajiny.

Región Tirnavia na čele s mestom Trnava, patril už v stredoveku medzi najdôležitejšie lokality Uhorska predovšetkým vďaka strategickej polohe a prepracovaného obchodu. Základy mesta, slávnej obchodnej križovatky, boli položené na návrší dnes známom ako Námestie sv. Mikuláša. V jeho blízkosti v minulosti stál hrádok v ktorom prebývali mnohí kráľmi, ktorí Trnavu pravidelne navštevovali a uzatvárali tu významné dohody.

„Tirnavia - región svetových vín“ nie je náhodným prívlastkom. Úspechy našich vinárstiev na svetových súťažiach hovoria za všetko. Korunuje ich skutočnosť, že sa 20. ročník medzinárodnej súťaže Concours Mondial de Bruxelles usporiadal v našej krajine. Súčasnosť je zrkadlom histórie. Dôkazom toho je tzv. mesto pod mestom, prívlastok, ktorý si Trnava vyslúžila pre podzemný labyrint spletitých chodieb a pivníc. Tými sa v minulosti premávali koče trnavských obchodníkov s vínom. Dodnes máte možnosť fragmenty podzemného sveta navštíviť a rovnako magickú atmosféru objavíte vo vinohradoch regiónu, nadväzujúcich na tradíciu pretrvávajúcu stáročia. Vitajte vo svete vína v Regióne Tirnavia!

 

Základné fakty o destinácii:

 • Región TIRNAVIA = turistická destinácia s centrom - mestom TRNAVA a blízkymi okolitými obcami
 • Poloha destinácie: Západné Slovensko
 • Mesto Trnava: krajské mesto, študentské mesto

 

 •  
  • Cesty: Trnava - 3 km od Diaľnice D1 – Bratislava - Trnava, Trenčín - Žilina - Poprad - Prešov - Košice
  • Železnica: Trnava – novo zrekonštruovaná (2014) Železničná stanica, státie rýchlikov a vlakov IC – InterCity
  • Letisko: Trnava – Letisko M.R.Štefánika (Bratislava Airport) - 45 km
  • Trnava – Malý/Slovenský Rím, pútnické miesto, historické centrum mesta – mestská pamiatková rezervácia (MPR), najzachovalejšie mestské opevnenie na Slovensku
  • Región svetových vín – v Trnave a okolí vysoká koncentrácia najlepších slovenských vinárstiev uznávaných aj vo svete, historická tradícia vinárstva a vinohradníctva v meste a okolí, Trnava – „Mesto pod mestom“ – sieť stredovekých vínnych pivníc, často až dvojpodlažných, po ktorých sa víno prevážalo kočmi
  • Smolenice – Perla Malých Karpát a Smolenický zámok v štýle francúzskych zámkov na rieke Loire
  • Pôsobisko alebo rodisko významných osobností: Karol IV., Ludwig van Beethoven, Ján Sambucus, bratia Dopjerovci (DoBro), Alfréd Wetzler, Štefan Banič, Mikuláš Schneider Trnavský
 • Dopravná dostupnosť:

   

  TOP atrakcie destinácie:

  www.regiontirnavia.sk

Kalendár udalostí
   
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
29 30 31 01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 01 02
Celý mesiac
Novinky
--> -->