DomovMédiá

Aktuálna tlačová správa

Aktuálna tlačová správa

Dolná Krupá, 26.3.2020 – Medvedí cesnak je zázračná bylinka, ktorá by nemala chýbať vo vašom jarnom jedálničku. Skvele chutí, má blahodarné účinky a príroda nám ho ponúka zadarmo. Prinášame vám tipy, kam sa za ním vybrať.

 

V prírode rastie množstvo klenotov a jedným z nich je aj medvedí cesnak. Hovorí sa, že keď sa medveď zobudí zo zimného spánku, tak ako prvé hľadá rastlinu s cesnakovou vôňou. Vedie ho totiž inštinkt, aby si prečistil svoje telo. Práve preto tento cesnak dostal prívlastok medvedí. Túto aromatickú bylinku poznali už naši predkovia pred 1 500 rokmi. Dôvodov, prečo by sme ho mali zaradiť do nášho jedálnička, je hneď niekoľko.

Medvedí cesnak je výborný na imunitu, keďže obsahuje veľké množstvo vitamínu C. Zároveň znižuje vysoký krvný tlak, cukor v krvi, prečisťuje telo a pečeň, zlepšuje činnosť dýchacieho ústrojenstva, podporuje trávenie či liečbu kožných ochorení. Najlepšie je ho jesť čerstvý a hlavne v tomto období, keď rastie.

„Medvedí cesnak má všestranné využitie. Môžete si ho dať len tak na chlieb, alebo si z neho pripraviť pesto či rôzne polievky. Naši kuchári ho napríklad skombinovali s medovinovým kaviárom a pripravili tak chutné rizoto či výborné plnené ravioly. V Dolnej Krupej rastie cesnak v rozľahlom kaštieľskom parku i v jeho okolí. Medvedí cesnak, alebo ako sa u nás hovorí „konský“ cesnak, sa tam nedostal prirodzenou cestou. Je výsledkom premysleného sadenia tisícov cibuliek v minulosti so zámerom, aby sa plochy v grófskom parku po zime čo najskôr zazelenali. Žiaľ, park je tento rok až do odvolania zatvorený, no medvedí cesnak sa vždy dá nazbierať aj v jeho susedstve,“ hovorí Stanislav Petráš z Medolanie v Dolnej Krupej, ktorej areál s parkom susedí.

Medvedí cesnak rastie napríklad aj pri Horných Orešanoch v časti Majdán. Trhať sa však nedá kdekoľvek. Treba sa preto vopred informovať a ubezpečiť, či nejde o chránené územie s tretím až piatym stupňom ochrany. Do tejto oblasti napríklad spadá aj Katarínka. V oblastiach do tretieho stupňa ochrany si ho môžete nazbierať. Ide o záhrady, lúky, lesy alebo háje. V týchto dňoch platí pravidlo, že treba byť zodpovedný a ísť si ho nazbierať individuálne. Zároveň si zobrať so sebou len toľko listov medvedieho cesnaku, koľko potrebujete.

 

Foto na stiahnutie:

https://www.uschovna.cz/zasilka/WO24YS6UCAFEDX8I-SMS/

https://www.uschovna.cz/zasilka/WOR6XR3K6L3U83PA-ZY4/

Zdroj foto: Medolandia, Trnava Tourism, Alexandra Galambová

 

 

Viac informácií na stránke www.regiontrnava.sk, emailom info@trnavatourism.sk alebo priamo v Turistickom informačnom centre – Región Trnava, ktoré bude z dôvodu rekonštrukcie priestorov v mesiacoch september a október presťahované na Štefánikovu ulicu 4, otvorené v klasických otváracích hodinách. http://bit.ly/TuristickeInformacneCentrum.

Nájdete nás aj na Facebooku www.facebook.com/RegionTrnava a na Instagrame www.instagram.com/regiontrnava.

 

Tešíme sa na vás v Regióne Trnava!

------------------------------------------------

PR servis destinácie TRNAVA

Kontakt:  marketing@trnavatourism.sk

 

  S ARCHITEKTOM NA BICYKLI SPOZNÁVAJTE RETRO TVARY TRNAVY

   

  Trnava, 13. 9. 2016 – Spestrením tejto jesene budú cykloprehliadky, ktoré poskytnú možnosť pozrieť si Trnavu z iného pohľadu a zájsť aj na miesta, ktoré oko bežného návštevníka nevidí. To všetko s pomocou odborného výkladu architekta a na bicykloch! 

   

  Najzaujímavejšie industriálne objekty a pamiatky moderny mesta cyklistom predstaví architekt Miroslav Beňák. Počas prehliadky na bicykloch sa im naskytne úplne iný pohľad na mesto v kontraste so sakrálnymi pamiatkami v historickom centre.

   

  V rámci dvojhodinových komentovaných cykloprehliadok architekt priblíži významné, mnohokrát nepovšimnuté objekty a miesta, ktoré formovali rozvoj a vzhľad Trnavy od polovice 19. storočia až po súčasnosť. „Plánovaná trasa začína na Hospodárskej ulici a nadšencov zavedie aj mimo historického centra chráneného hradbami. Počas prehliadky získajú nový pohľad na mnohé stavby ako napríklad Bellušov vodojem, trnavský cukrovar, ale aj kontroverzné objekty a sídliská z obdobia socializmu,“ hovorí Alexander Prostinák, manažér Turistického informačného centra - Región TIRNAVIA a dodáva, že „prehliadka sa dá absolvovať na vlastnom bicykli alebo je možné si ho zapožičať od Kolokolo.“

   

  Prvá cykloprehliadka, 17. septembra, bude bezplatná v rámci Európskeho týždňa mobility. Cena ďalších prehliadok pre účastníkov na vlastnom bicykli je 3 €. Pre tých, ktorí si bicykel požičajú, je cena 5 €.

   

  Vstupenky je možné si rezervovať telefonicky na tel. č. +421/33 32 36 440, e-mailom na info@trnavatourism.sk, osobne v Turistickom informačnom centre – Región TIRNAVIA alebo na stránke http://bit.ly/RezervaciaCykloprehliadok.

   

  Termíny cykloprehliadok: 17. 9. (bezplatná prehliadka), 24. 9., 25. 9., 1. 10.

   

  Viac informácií nájdete na: http://bit.ly/Cykloprehliadky.  

   

  Foto na stiahnutie:

  http://www.uschovna.cz/zasilka/KVJ6HEW25AEHDCHK-GNS/
  http://www.uschovna.cz/zasilka/KVNHFUIVIG87788W-W62/

   

  Zdroj foto: Trnava Tourism

Kalendár udalostí
   
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
30 31 01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 01 02 03
Celý mesiac
Novinky